Program „O Niepodległej”
Zespół Szkół nr 1 im. Karola Adamieckiego uczestniczy w programie „O Niepodległej”, który jest realizowany przez Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Sanoku we współpracy ze Starostą Powiatu Sanockiego od 11 listopada 2017 r. do 11 listopada 2018 r.
Celem programu jest uczczenie 100- lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości w 1918 roku i przypomnienie ważnych wydarzeń, postaci i miejsc, które wiążą się z tą rocznicą.
Jakie zadania czekają naszą szkołę?
W ramach działań uczestnicy realizują projekty obowiązkowe i fakultatywne. Do pierwszej grupy działań należą:
- Projekt muzyczny polegający na przygotowaniu pieśni, piosenek patriotycznych odwołujących się do wydarzeń z 1918 roku lub innych ważnych wydarzeń z historii Polski; opiekunką jest Pani Joanna Albigowska,
- Projekt historyczno- badawczy nt. lokalnych wydarzeń, bohaterów związanych z 1918 r., który będą realizowali uczniowie klasy 1l pod opieką Pani Urszuli Małek,
- Projekt literacko- artystyczny polegający na przygotowaniu „Pamiętnika Legionisty” w formie lapbooka; projekt będą realizowali uczniowie klasy 1l pod opieką Pana Jacka Kosztołowicza.
Nasi uczniowie będą też pracować nad projektami fakultatywnymi:
- projekt geograficzno- turystyczny, polegający na opracowaniu planu wycieczki szkolnej dotyczącej lokalnej historii nt. wydarzeń z I wojny światowej i 1918 roku; projekt będzie realizowany pod opieką Pani Małgorzaty Chomiszczak,
- projekt fotograficzny pt. „Ocalić od zapomnienia” ukazujący ważne miejsca z historii 1918 roku obecne w pamięci lokalnej; projekt będzie realizowany pod opieką Pani Urszuli Małek.
O naszych dokonaniach, będziemy informować w zakładce „O Niepodległej”.
—————————————————————————————————————————
Wykład w programie „O Niepodległej” w Muzeum Historycznym w Sanoku
Uczniowie klasy 1l pod opieką Pani Urszuli Małek 13 lutego 2018 r. uczestniczyli w wykładzie znanego sanockiego historyka Pana Andrzeja Romaniaka, który odbył się w Muzeum Historycznym w Sanoku w Sali Gobelinowej. Tematem prelekcji był rok 1918 roku i lokalna historia związana z wydarzeniami sprzed 100 lat.
Uczestnicy spotkania mieli okazję poznać miejsca związane z 1918 rokiem w Sanoku i okolicy, bohaterów tamtych lat, a przede wszystkim poczuć atmosferę budzącej się w Sanoku Niepodległości w 1918 roku. Archiwalne zdjęcia, które ilustrowały wykład Pana Andrzeja Romaniaka były dobrym sposobem na zainteresowanie historią i przeszłością. „Wielka historia”, która w rzeczywistości jest obok nas i wiąże się z naszymi rodzinami i małą ojczyzną najbardziej angażuje do tego, aby badać przeszłość. I to zamierzamy zrobić w projektach badawczych i literackich, a także przygotowując ścieżkę wycieczki historycznej po Sanoku.
Ekonomik i koszary wojskowe
Źródło: http://www.ekonomik.sanok.pl/_resources/1_8_20151001210806.jpg [dostęp: 25.02.2015]
W czasie wykładu pojawił się też wątek budynku naszej szkoły, który pierwotnie był koszarami wojskowymi i do 1918 r. służył za garnizon 57 Batalionu Landwehry. Natomiast w okresie II Rzeczpospolitej stacjonował tutaj I Batalion 2 Pułku Strzelców Podhalańskich, czyli śmiało możemy powiedzieć, że w salach naszej szkoły jest historia, której uczymy się z kart podręczników.
—————————————————————————————————————————
W dniu 13 marca uczniowie klasy 1a pod opieką p. Joanny Albigowskiej oraz chętni uczniowie klasy 3h i 3l wzięli udział w wykładzie historyka Andrzeja Romaniaka „1918 r. w Sanoku”. Uczniowie klas trzecich wykorzystają zdobytą wiedzę do opracowania trasy wycieczki szkolnej dotyczącej lokalnej historii związanej z wydarzeniami z czasów I wojny światowej w ramach realizowanego projektu geograficzno-turystycznego.
—————————————————————————————————————————
6. 03. 2018 r. w Sanockim Domu Kultury odbył się koncert pieśni i patriotycznej: „I wszystkim śpiewajcie o Tej, co nie zginęła„. Uroczystość odbyła się w ramach programu „O Niepodległej”, który realizowany jest przez Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Sanoku we współpracy ze Starostą Powiatu Sanockiego.
Uczniowie z naszej szkoły zaśpiewali utwór Marka Grechuty „Ojczyzna”, w którym autor tekstu apeluje, by nawiązując do historii Polski, budować własne postawy patriotyczne.
Wystąpili: Gabriela Grządziel (2l) – śpiew, Patryk Król (2l) – fortepian, Faustyna Winnik (1h) – skrzypce, Paweł Hałasik, Ewa Szczepanek, Marta Lisowska, Kamil Sołopatycz, Gabriel Tokarz (uczn. 2l) oraz Zuzanna Cecuła (1l) – chórek.
Uczniowie przygotowywali się pod opieką p. Pawła Bieganowskiego.
—————————————————————————————————————————
Projekt geograficzno-turystyczny
Uczniowie klas 3h i 3l zapraszają do obejrzenia wystawy prac wykonanych w związku z realizacją projektu „O Niepodległej”. Zadaniem uczniów było opracowanie planu wycieczki szkolnej dotyczącej lokalnej historii nt. „Śladami 1918 roku” lub „Śladami wydarzeń z I wojny światowej”. Komisja, dyr.Maria Pospolitak, p. Joanna Albigowska i p. Małgorzata Chomiszczak, wyróżniła prace wykonane przez grupy Moniki Białeckiej i Barbary Werbowicz z kl. 3l oraz grupy Klaudii Puszkar, Emilii Szaszowskiej i Patrycji Płoski z kl. 3h.