NASZA SZKOŁA W PROGRAMIE AISEC

WP_20180614_004 WP_20180614_003 WP_20180613_001 SPACER image image 1

W ramach międzynarodowego programu AISEC gościmy w naszej szkole od dnia 4 czerwca dwie wolontariuszki- Chen Wei An z Tajwanu oraz Diana Lee Chan Kyoung z USA, Georgia. Celem ich misji jest zapoznanie naszej młodzieży z działalnością organizacji AISEC i jej tegorocznym programem wiodącym, czyli szeroko pojętą tematyką zdrowia.

Wolontariuszki opowiadają też o sobie, o swoim środowisku rodzinnym i szkolnym, mówią o oczekiwaniach  i problemach ludzi młodych często niezmiennych od pokoleń- jak były i są obecnie rozwiązywane w ich odmiennych kulturach. Opowiadają o ścieżkach edukacji w swoich krajach, o presji kulturowej na rozwój młodej generacji szczególnie widocznej w Azji, o odmiennym rozumieniu jednostki w społeczeństwie azjatyckim i o tym, jak to się zmienia wraz z postępem globalizacji kultury. Podkreślają potrzebę szacunku międzyludzkiego jako podstawowego warunku pokoju i rozwoju społeczeństw.

W zajęcia z udziałem Chen Wei An i Diana Lee angażują się również nasi uczniowie, regularnie zapoznają oni naszych gości z naszym miastem, regionem, krajem.

Chętnie uczestniczymy w tych zajęciach. Lubimy być zaskakiwani innym spojrzeniem na świat. Wprawiła nas w zadziwienie stosowana  surowa dyscyplina w szkołach w Azji- zastosowanie wysokiej technologii przy jednoczesnym purytańskim wyposażeniu sal lekcyjnych- minimum wygody dla ucznia!!! W tajwańskich szkołach relacje uczeń- nauczyciel pozostają wciąż bardzo formalne.Rozmawiając z nauczycielem uczniowie trzymają się ścisłych reguł, przypominających reguły wojskowe !!!

Co do Stanów Zjednoczonych, jesteśmy pod wrażeniem narastających różnic między językiem angielskim-brytyjskim, którego uczymy się w szkole i angielskim-amerykańskim. Język amerykański bowiem, rozwija się niezależnie.

Dodaj do zakładek permalink.

Komentarze są wyłączone.